Najnowsze wpisy, strona 13


maj 09 2005 Bez tytułu
Komentarze: 1
Siedemnasta zasada podróżnika McCarthy'ego mówi: "Nie próbuj kupić trawki od chasydów, wziąwszy ich za rastafarian". Co prawda Beskid Sądecki to nie Jamajka, a jego mieszkańcy nie są chasydami ani rastafarianami, ale i tak było wesoło.
uliczny_marzyciel : :
kwi 21 2005 Bez tytułu
Komentarze: 2

Kiedy jesteś przy niej, rozmawiaj z nią jak najwięcej.

 

uliczny_marzyciel : :
kwi 12 2005 Bez tytułu
Komentarze: 0
Z wielkim trudem zdobyłem dziś nową Politykę, której poszukiwałem z powodów wysoce osobistych. Przeczytałem od deski do deski teksty okołopapieskie, zwłaszcza relacjonujące atmosferę i pobyt rodaków w Rzymie i, gdybym wcześniej nie usłyszał bezpośredniej opowieści, to pewnie utwierdziłbym się w przekonaniu, że nie warto było jechać, a tak, to przynajmniej czuję wielki żal i ogromną zazdrość. Relacje te zniesmaczyły mnie, wydały się okropnie płaskie, krążące wokół tematu bardzo daleko i nie przekazujące nic z tego, co najistotniejsze. Zamiast rzetelnej relacji, zbiór przypadkowych zdarzeń, opinii, charakterystyk czy spostrzeżeń. Słowem: galimatias. Gdybym miał określić coś, co by naprawdę dotarło do mnie, to na miejscu reportera siadłbym w jednym przedziale z ludźmi w pociągu, poznałbym ich lepiej, zżył się z nimi, opisał ich ścieżki, ich życie, ich reakcje na miejscu i towarzyszyłbym im aż do powrotu. I to byłby prawdziwy i rzetelny reportaż. Zabrakło w relacjach tego, co najważniejsze i najsilniej dawało się odczuć - emocji i uczucia unoszenia się 5 cm nad ziemią! Z drugiej strony trudno się dziwić. Polityka zawsze wydawała mi się pismem prowadzonym przez emerytów chcących uchodzić za ziomali.
uliczny_marzyciel : :
kwi 11 2005 Bez tytułu
Komentarze: 0

Moją płytą wiosny zostaje krążek "Tulipany" Daniela Blooma. To zarazem ścieżka dźwiękowa do filmu Jacka Borcucha o tym samym tytule. Filmu jeszcze nie widziałem, ale muzyka urzeka. Jest taka świeża, a jednocześnie zdajesz sobie sprawę, że to już gdzieś było: genialny fortepian Leszka Możdżera (gościnnie), formy przywołująca najlepsze kompozycje Ennio Morricone i to wszystko podane w delikatnym klasycznym sosie jazzowym. Jeśli poszukiwać określenia, które w kilku słowach pomagałoby streścić muzykę to nazwałbym ją "radosnym wiosennym jazzem". Zresztą sam tytuł jest niezwykle wiosenny i taki pachnący, że słuchając tej płyty nie sposób powstrzymać się od mocnego wciągnięcia powietrza i szukania w nim śladu zapachu tulipanów. Wiosna, panie marzycielu!

 

uliczny_marzyciel : :
kwi 09 2005 Wong Kar-Wai
Komentarze: 0

"To niespokojna chwila. Trzymała głowę opuszczoną, by mógł podejść bliżej. Ale on nie mógł, z braku odwagi, obróciła się więc i odeszła". Tak brzmią pierwszą pierwsze słowa "Spragnionych miłości". Piękna historia, pięknie opowiedziana nie tylko słowem, muzyką, ale przede wszystkim gestami, obrazem, grą światła i cieni nocą w pokojach hotelowych, barach, korytarzach i małych uliczkach. Każdy może tam zobaczyć siebie w "niespokojnych chwilach". Coś się kończy, coś się zaczyna, coś przygasa i coś wybucha niezwykłym płomieniem.

"Miłość potrzebuje przede wszystkim odpowiedniej chwili. Nawet spotkanie właściwej osoby nie ma sensu... jeżeli jest już zbyt wcześnie lub zbyt późno. Gdybym żył w innym czasie i miejscu... moja historia mogłaby mieć zupełnie inne zakończenie". To chyba jedna z najważniejszych kwestii "2046". I znowu pokoje hotelowe, bary spowite dymem, mijanie się w ciasnych korytarzach, spojrzenia, gesty... Oglądając "2046" i mając w pamięci "Spragnionych miłości" ma się wrażenie jakby Kar-Wai opowiadał wciąż tę samą historię. Ale, do licha!, daj Boże, aby wszyscy opowiadali w ten sposób! Gdyby tak było, Ridley Scott mógłby nakręcić mojego ukochanego "Blade Runnera" z akcją w czasie wojny w Wietnamie, a Coppola "Czas Apokalipsy" w niedalekiej przyszłości! Chciałbym kiedyś opowiedzieć podobną historię, która byłaby tworem własnej wyobraźni, a nie doświadczeń.

 

uliczny_marzyciel : :